MAIS to firma hodowlana specjalizująca się w selekcji najlepszych hybryd kukurydzy.

PONAD 100 ODMIAN KUKURYDZY

Hodowla MAIS posiada ponad 100 zarejestrowanych odmian kukurydzy. Spośród nich 17 odmian kukurydzy zostało wpisanych do Wspólnotowego Katalogu Odmian Roślin Rolniczych (CCA). MAIS to także uznany producent nasion słonecznika.

NAJWYŻSZA JAKOŚĆ NASION

Hodowla MAIS posiada zamknięty cykl produkcyjny. Wszystkie etapy od selekcji, produkcji po uprawę i sprzedaż odbywają się w ramach jednego przedsiębiorstwa. MAIS nie sprzedaje składników macierzystych mieszańców kukurydzy. Wszystkie nasiona hodowane są na własnej ziemi i udoskonalane we własnych zakładach nasiennych. Tylko w takich warunkach można zagwarantować produkty najwyższej jakości.

UKRAIŃSKA HODOWLA 

Selekcja i uprawa odmian kukurydzy z hodowli MAIS odbywa się na wschodzie Ukrainy, w rejonie miasta Synelnykove, w obwodzie Dnipropietrowskim. Dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi w tym rejonie tradycje selekcji roślin sięgają połowy XIX wieku.
Rejon Synelnykove notuje rokrocznie bardzo niską sumę opadów, przez co hodowane tu rośliny, już na etapie uprawy, są wyjątkowo odporne na suszę.

FAO NA KAŻDE WARUNKI

Odmiany kukurydzy hodowli MAIS należą do różnych grup wczesności (od FAO 140 do FAO 500) i nadają się do uprawy na wszystkich kompleksach glebowych i strafach klimatycznych.

CECHY WYRÓŻNIAJĄCE KOZACKĄ GENETYKĘ 

  • Mniejsza ilość aparatów szparkowych na liściach. Dzięki temu rośliny tracą znacznie mniej wody. W okresie suszy liście nie zwijają się, dzięki czemu rośliny bardzo efektywnie wykorzystują poranną rosę.

  • Duża ilość włosków na liściach mających postać gęstego „meszku”. Liście gęsto pokryte włoskami dobrze zbierają wilgoć, przez co są mniej narażone na przesuszenie. Włoski dodatkowo ograniczają również transpirację, czyli wyparowywanie wody z aparatów szparkowych. Chronią również przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym,

  • Wyjątkowy mikroklimat w którym zlokalizowane są plantacje nasienne, z bardzo niską roczną sumą opadów, od początku wykształca w roślinach tolerancję na okresowe niedobory wody. Potężne korzenie przybyszowe stabilizują rośliny nawet podczas bardzo silnych wiatrów,

  • Wysoka ilość masy zielonej – szerokie liście, grube łodygi,

  • Bardzo szybkie oddawanie wody pozwala osiągnąć niską, jak na polskie warunki, wilgotność ziarna. W zależności od regionu Polski można siać dzięki temu wyższe FAO niż do tej pory przyjmowano, bazując na zachodniej genetyce.

  • Wysoki poziom skrobi i wysoka strawność potwierdzona licznymi badaniami kiszonek.